Krajina pôvodu: Nemecko

Klasifikácia FCI: skupina – pinče, bradáče, molossoidné psy a švajčiarske salašnícke psy, sekcia 2.2 – molossoidné a horské psy

Zdravie: V krajine pôvodu sa prikladá veľký význam dobrému zdravotnému stavu. Najmä výskyt dysplázie bedrových kĺbov (DBK) bol dlhoročnou selekciou značne znížený.

Štandard: https://www.hovawart-klub.sk/sk/plemeno-hovawart/standard-plemena/

 

Celkový vzhľad

Hovawart je silný, stredne veľký, dlhosrstý pes, s dlhšou stavbou tela. Rozdiely obidvoch pohlaví sú dobre viditeľné, predovšetkým  v tvare hlavy a v celkovej telesnej stavbe. Dĺžka tela hovawarta je približne 110-115% kohútikovej výšky. Hovawart má úplný, silný nožnicový zhryz. Chrbát:je rovný a pevný. Hrudník je široký, hlboký a mohutný. Chvost je bohato osrstený, dosahujúci až pod pätu, ale nie až po zem. Podľa nálady psa je nesený nad chrbtom alebo voľne spustený. Predné končatiny (hrudníkové) sú silné a pri pohľade zpredu i zo strany sú rovné a zvislo postavené. Zadné končatiny (bedrové) sú silné, pri pohľade zozadu zvislo a rovnobežne postavené. Sú dobre zaúhlené a veľmi dobre osvalené. Pohyb je  priamočiary a priestranný.  Výdatný klus vychádza z dobrého posunu zadných (bedrových) končatín. Srsť je nápadne krásna, silná a dlhá, ľahko zvlnená, priliehavá a uzatvorená, s menším podielom podsady. Na hrudi, bruchu, na zadných stranách končatín a na chvoste je srsť dlhšia. Na hlave a na prednej strane končatín je srsť krátka. Hovawart sa vyskytuje v troch farebných variantoch:  čierna so znakmi, čierna a plavá.

 

Veľkosť - výška v kohútiku    

  • pes:   63-70 cm
  • suka: 58–65 cm

 

Povaha

Hovawart je silný, stredne veľký pes. Podľa štandardu pes meria 63-70 cm a váži okolo 35-45 kg. V praxi to znamená, že v prípade vyprovokovania alebo veľkého záujmu sa kľudne môže stať, že s vami vymetie chodník:) Preto by mal byť hovawart zvládnuteľný v každej situácií.  Hovawart je uznaným pracovným psom všestrannému použitiu.  Je to pes strednej tvrdosti a temperamentu, vyrovnaný a dobromyseľný. Má dobré obranárske vlastnosti i bojovnosť, je sebaistý a znesie značnú záťaž. Má veľmi dobre vyvinutý čuch. O hovawartovi môžeme povedať, že je to pes rodinný,  čo znamená, že je veľmi viazaný na svoju rodinu - smečku. Pokiaľ funguje všetko tak ako má, nemá dôvod túlať sa.  Napriek tomu treba upozorniť na to, že v prípade rodiny s deťmi je potrebné deti i psa od malička naučiť ako spolu vychádzať. Hovawart rozhodne nie je hračka pre deti a nemal by byť bez dozoru dospelého v prípade kontaktu s deťmi. Hovawart má veľmi rád dlhé prechádzky a akékoľvek fyzické aktivity: behanie, plávanie, turistiku. Je to častokrát nezničiteľný zdroj energie. Treba však dávať pozor na pohybové aktivity u šteniat a mladých psov, ktorí sú len vo vývoji, aby nedošlo k poškodeniu pohybového aparátu. Hovawart - najmä pes býva často dominantným v rámci smečky, ktorú skúša uplatniť tak voči psím členom ale aj ľuďom. Stáva sa to vtedy, ak psovi nie je jasné jeho postavenie voči človeku, nie je mu zrejmá jeho podriadenosť. Preto je veľmi dôležitá výchova pri veľmi mladom psovi. Snáď najdôležitejšia je dôslednosť vo výchove (a následne i pri výcviku) a určenie hierarchie v rodine (svorke), hlavne u psov s ohľadom na budúcu veľkosť a váhu a hlavne tendenciu dominovať.  

 

Využitie

Hovawart je povahovo vyrovnaný, ale na zachádzanie dosť citlivý.  Hrubosťou, tvrdosťou u neho nepochodíte. Na druhej strane, je veľmi dôležité dôsledne dodržiavať hranice, ktoré vášmu hovawartovi určíte. Vzhľadom k povahe je hovawart schopný absolvovať všestranný výcvik v prípade, že sa rešpektujú jeho povahové zvláštnosti. Zárukou úspechu pre výcvik či bežný život je naviazanie čo najužšieho, priateľskeho kontaktu so psom a to najmä v období mladosti. A aký výcvik je vhodný pre hovawarta:

 

Pachové práce - hovawart ma mimoriadne dobre vyvinuté vlohy pre pachové práce. Stopovať môžete už rovno s malým šteniatkom, ktorého to bude nielen baviť, ale vďaka tomu, že bude používať svoju hlavičku, vhodným spôsobom sa aj unaví a nebude mať toľko energie na robenie lotrovín. V súčasnej dobe existujú viaceré metodiky ako so psom stopovať: nácvik stôp pomocou pachových štvorcov,  metodika presného stopovania atď.

 

Záchranársky výcvik - podstatou záchranárskeho výcviku je vyhľadávanie a označovanie živých a/alebo mŕtvych osôb. Vyhľadáva sa v sutinách alebo na ploche (rozsiahle a obtiažne prístupné lesné porasty), pracuje sa i vo vode či snehu (lavínový výcvik).  Záchranársky výcvik sa hodí pre psov s vyrovnanou povahou, pevnými nervami a výraznými dispozíciami pre pachové práce.  Podmienkou je naprostá neagresivita ako k ľuďom tak i psom.

 

Športová kynológia - športová kynológia sa skladá z troch oblastí: stopa, poslušnosť, obrana. Či už v národnom alebo medzinárodnom poriadku sa v rámci stôp vykonávajú stopy vlastné alebo cudzie s tým, že pes počas vypracovávania stopy označuje predmety. Pri poslušnosti sa hodnotí nielen presnosť, ale aj prejav psa. Prejav by mal byť živý a radostný.  Vhodnou metodikou výcviku poslušnosti je možné docieliť rýchlu, presnú a pre oči ľúbivú poslušnosť. Poslednou časťou je obrana, ktorá je zároveň aj najslabšou disciplínou hovawartov.

 

Dogtrekking - je extrémnym kynologickým vytrvalostným športom, pri ktorom sa prekonávajú mimoriadne vzdialenosti v časovom limite.  Psovod je so psom spojený počas celého treku postrojom a vodítkom pripnutým k bedernému pásu alebo je pes vedený na vodítku.

 

Agility -  agility je vhodné pre každého psovoda, ktorý rád pracuje so svojím psom a výcvik považuje za zábavu. Agility môžete robiť rekreačne, ale i závodne v závislosti na tom, ktorou cestou sa vydáte.

 

Obedience - poslušnosť (ovládateľnosť). Cieľom je naučiť psa spolupracovať s psovodom, zadané cviky pes musí vykonávať radostne a zároveň presne. Zvláštny dôraz je kladený na vzájomný vzťah medzi psom a psovodom a na schopnosť psa pracovať vo vzdialenosti od psovoda.

 

Dogdancing - patrí medzi kynologické športy, kde za doprovodu hudby a na základe príbehu so psom predvádzate najrôznejšie pohyby a cviki (triky). V rámci dogdancingu sú štyri divízie: musical dressage, heelwork to music, freestyle a tanec so psom.